Očima vnímáme téměř 80% všeho, co se kolem nás děje, a z tohoto důvodu si jistě zaslouží odpovídající pozornost i péči. Sluneční paprsky, které na nás dopadají, mají různé vlastnosti a rozdílné účinky na naše tělo a oči. Některé vidíme – světlo, některé pouze cítíme – teplo a jiné ani nevidíme ani necítíme – jako UV paprsky. I přesto, že UV paprsky nevnímáme, mají vliv na naše tělo i zdraví. Mimo některé pozitivní dopady na náš organizmus, mají i řadu negativních účinků a to i na oči. Na obrázku je vidět, kde se ve světelném spektru UV záření nachází.
Oči se s UV zářením vypořádají tak, že přibližně jedna polovina je pohlcena přední částí oka – rohovkou a druhá je absorbována čočkou v oku. Pokud je oko vystaveno velké dávce UV, nebo pokud má dlouhodobé účinky, mohou být právě tyto struktury poškozeny.
Jaké brýle za slunečního počasí nejenom na dovolenou?
Pro správný výběr vhodné ochrany očí za slunečního počasí je nutno uvědomit si několik kritérií:
– Jak silné UV záření je v místě pobytu a jak dlouho budu na slunci pobývat?
– Potřebuji dioptrické brýle a mám náhradní?
– Jaký druh činnosti budu s brýlemi vykonávat?
– Aktivní sport nebo čtení na lehátku?
– Budu s brýlemi řídit nebo mám na řízení jiné brýle?
– Mají brýle chránit zrak i před úrazem očí?
– Budu chtít brýle užívat za různých světelných podmínek?
Co mají dobré sluneční brýle splňovat:
1. 100% UV filtr – věnujte tomu požadavku zvýšenou pozornost, kupujte brýle jenom v očních optikách, kde vám mohou všechny parametry změřit a demonstrovat. Platí zásada, že buď musí být UV ochrana 100%, nebo je lepší nemít žádné tmavé sluneční brýle.
2. Dioptrické sluneční brýle mohou být trvale tmavé nebo se můžou měnit podle světelných podmínek – i tyto typy brýlových čoček mají 100% UV filtr – uživateli dávají vysoký komfort a pohodlí.
3. Zvolte správnou tmavost a barvu brýlových čoček. Pro každý druh činnosti je možno mít vhodně zabarvené brýle. Např. na moře je vhodná šedo–zelená, na cyklistiku šedo-hnědá…
Pro tmavost brýlí je daná norma, která rozděluje uvedené brýlové čočky do 5-ti kategorií.
Nikdy neřiďte auto s brýlemi tmavými více než 80%. Jste nebezpeční sobě i okolí.
4. Pro vysoké pohodlí a bezpečnost je vhodné mít na zadní ploše brýlových čoček protiodrazovou vrstvu tzv. antireflex.
5. Ne jenom pro řízení nebo vodní sporty je vhodný typ brýlových čoček s polarizací. Vidění je velmi pohodlné a bezpečné.
6. I brýle bez dioptrií musí mít dobré zobrazovací vlastnosti, pokud je fólie příliš těsná a je zvlněná, může to mít nepříjemný dopad na kvalitu vidění v podobě nerovných čar např. na silnici.
7. Obruba by měla být dostatečně pevná a s kvalitní povrchovou úpravou. V létě se často potíme a pot může mít negativní dopad na nošení brýlí. Mohou klouzat, nebo se nedají vhodně přizpůsobit – to by se u brýlí z oční optiky nemělo, na rozdíl od těch z tržiště, stát.
8. Důležitá je i možnost dodání náhradních dílů.
9. Dbejte na správnou velkost brýlí, tak aby chránily zrak co nejvíce.
10. Svěřte se do rukou odborníků (očních optiků) a dodavatelů, kteří se výrobou a vývojem slunečních brýlí (dioptrických i nedioptrických) zabývají s dlouhou tradicí a zkušenostmi.
Při výběru slunečních brýlí si uvědomte:
– Jak silný UV index je v místě pobytu a jak dlouho budete na slunci.
– Na co budete brýle potřebovat – sport, řízení auta, čtení na lehátku,…
– Zda Vás mají brýle chránit před zraněním, jak se budou měnit světelné podmínky užívání brýlí.
Co mají dobré sluneční brýle splňovat:
1. 100% UV filtr – kupujte brýle jenom v očních optikách, kde vám mohou všechny parametry změřit a demonstrovat. Platí zásada, že buď musí být UV ochrana 100% nebo je lepší nemít žádné tmavé sluneční brýle. Dioptrické brýle pořízené v optice mají také 100% UV ochranu.
2. Zvolte správnou tmavost a barvu brýlových čoček. Nikdy neřiďte auto s brýlemi tmavými více než 80%. Protiodrazová vrstva na zadní ploše udělá brýle pohodlnými. Stejně pohodlné jsou brýle s polarizací – hlavně pro vodní sporty.
3. I brýle bez dioptrií musí mít dobré zobrazovací vlastnosti.
4. Obruba by měla být dostatečně pevná a kvalitní. V létě se často potíme, brýle mohou klouzat. Brýle vám upraví v optice.
5. Svěřte se do rukou odborníků (očních optiků) a dodavatelů, kteří se výrobou a vývojem slunečních brýlí ( dioptrických i nedioptrických) zabývají s dlouhou tradicí se zkušenostmi.
Komentáře
Publikováno: 10.6.2014